< Zpět k výpisu

Revoluce v bruslení nastala! Tříkolečkové brusle jsou tu!

Obrovský boom tříkolových bruslí!

V roce 2015 přišel německý výrobce Powerslide s malou evolucí ve světe inline bruslení. Powerslide představil v širším měřítku širší kolekci inline bruslí se třemi kolečky. Od té doby se tento nový typ bruslí skvěle uchytil, a v dnešní době již vyrábí brusle se třemi kolečky všichni výrobci kolečkových bruslí. A to jak brusle fitnessové, tak i modely závodní, off-roadové, urban nebo hokejové.

O tříkolečkových bruslích píšeme také v článcích:

Majitel společnosti Powerslide, bývalý závodník Matthias Knoll, k tomu říká: „Hledali jsme něco nového, ne jen nějakou drobnou změnu, ale něco, co by dokázalo bruslení vrátit jiskru a nadšení. Myslím, že v podobě Triskates jsme to našli, bruslaři je přijali velmi kladně a užívají si bruslení jako nikdy předtím. Úkol splněn – založili jsme nový styl bruslení."

Co tedy tříkolečkové brusle umí?

Původním záměrem bylo zrychlit tradiční koncept závodních bruslí s kolečky 4x110 mm. Snaha použít ještě větší 4 kolečka v řadě se neosvědčila, velká kolečka již příliš prodlužovala rám a zvyšovala i těžiště bruslaře. Německý Powerslide tak přišel s myšlenkou použít kolečka pouze 3, ale větší s průměrem 125 mm. Po prvních testech začali zkušení závodníci na dělších tratích zajíždět překvapivé časy.

Větší kolečka při použití správné síly a techniky dokázala vyvinout vyšší rychlost a lepší setrvačnost jízdy než tradiční brusle s osazením 4x110 mm. Nějakou dobu ještě trvalo, než byla nová 125 mm velká kolečka schválena mezinárodní federací kolečkového bruslení FIRS i na závodní tratě. Nyní brusle s kolečky 3x 125 mm na závodech na dlouhé vzdálenosti dominují. Tříkolečkové brusle však mají i jiné výhody, díky čemuž se postupně rozšířily i do ostatních kategorií kolečkových bruslí, včetně bruslí sportovních, freeskate či klasických fitness.

A jaké jsou tedy výhody?

Tři kolečka vytvářejí menší valivý odpor. Výrobci vybavují tříkolečkové brusle nejčastěji kolečky o velikosti 100110 nebo 125 mm, využijí je tedy především zkušenější bruslaři, kteří chtějí jezdit svižně, ale zároveń chtějí využívat obratnost a snadnou ovladatelnost kratšího rámu.

Tři větší kola jsou i lehčí než čtyři menší, vyšší rychlosti tedy dosáhnete při nižším energetickém výdaji a brusle jsou tak při podobné rychlosti o něco lehčí než čtyřkolečkové.

Triskate brusle navíc rychlost snadněji udržují i v zatáčkách. Hlavní váha dopadá na středové kolečko, což bruslím zvyšuje jejich ovladatelnost. U řady modelů posiluje ovladatelnost rám Trinity s tříbodovým upevněním, díky kterému je bota posazena mnohem níže nad kola než u klasických rámů s dvoubodovým upevněním. Nižší těžiště zajišťuje i citelně lepší stabilitu.

Tři velká kolečka si oproti čtyřem menším snadněji poradí s kamínky a nejrůznějšími nerovnostmi na trase.

V neposlední řadě jsou tříkolové brusle mnohem více ovladatelné díky absenci čtvrtého kola, rám je tím pádem výrazně kratší. Díky tomu se i brusle s kolečky 3x 100mm staly snadno ovladatelné a vhodné i pro průměrně zdatné bruslaře.

Kde tedy můžete jízdu pořádně rozbalit? Vhodné jsou samozřejmě na delší trasy, kde si můžete snadno vyzkoušet rychlost, jakou jste ještě nejeli. Zároveň se však díky krátkému rámu prosazují i u obratných freeskate bruslí určených na slalom nebo jízdu městem a díky nízké váze a dobré ovladatelnosti se používají i u běžných fitness bruslí.

Z výše uvedených důvodů jsou triskate brusle vhodné i pro rychlejší dětské modely bruslí. Případně se výhoda 3 kol využívá i u bruslí pro nejmenší, u kterých 4 kolečka v poměru k malé botě příliš prodlužují rám a brusle tak tak na ovladatelnosti.

Pozor, větší kolečka obecně zvyšují těžiště, budete-li volit brusle s kolečky 100 mm, 110 mm či 125 mm, zaměřte se na kvalitu a tuhost rámu i boty a vyzkoušejte, zda je pro vás vyhovující stranová stabilita brusle. To však platí obecně i pro brusle čtyřkolečkové. Triskate brusle se však osazují většími kolečky častěji. Pevnější botka vám pak zajistí lepší stabilitu. Triskate brusle se tak často osazují pevnějšími botami, které ještě umocní snadnou ovladatelnost a zajistí i perfektní stabilitu. Vyrábí se však i na klasických měkkých textilních softbotách pro bruslaře upřednostňující co největší měkkost a pohodlí před hravostí, citlivou ovladatelností a maximálním výkonem.

I když se tři kolečka používají i u dětských a běžných rekreačních bruslí, největší zastoupení zůstává u bruslí s většími kolečky 100mm+, kde již poměrně dlouhé rámy u čtyřkolečkové varianty výrazně snižují ovladatelnost brusle. Kdo chtěl dříve jezdit rychle, musel se smířit s horší ovladatelností bruslí se čtyřmi velkými kolečky. Díky konceptu triskate si můžete užít hokejovou hbitost, dravost a obratnost i vyšší rychlost zároveň. Pokud přemýšlíte, jak posunout vaši bruslařskou úroveň, pak se triskate jeví jako nejlepší volba.

 

Největší výhody tříkolečkových bruslí

  • Nižší váha
  • Lepší ovladatelnost
  • Možnost osadit brusle max. velkým kolem 125 mm
  • Menší valivý odpor

 


Tříkolové rámy se prosazují jak v městském ježdění tak v profesionálním Inline hokeji!

Na třech kolech se vyrábí také kompaktní městská bota typu DOOP. Jednoduchá ale velice pevná konstrukce do které se nazujete i se svou botou. Díky tomu odpadá často zdlouhavé a náročné přezouvání. Konstrukce je mohutně vypolstrována, takže je pohodlná i přímo na kůži. Velikost kol je velice variabilní od průměru 100mm až do 125mm. Stačí si jen vybrat! Zároveň se na třech kolech prosazují čím dál více Inline hokejové brusle. Jejich nová konstrukce umožňuje hráčům vyvíjet vyšší rychlost než na čtyřech menších kolech. Inline hokejové brusle jsou ukotveny na sníženém Trinity podvozku který zaručuje maximální obratnost i v plné rychlosti!


A co na nové brusle říkají samotní závodníci?

Jejich nejvěrnějším fandou je asi několikanásobný šampion, speedskater Felix Rijnhen: „Byl jsem fanouškem triskates od úplného začátku. Jsou lehčí a snadněji se v nich jezdí a vyrovnává rovnováha. Navíc jsou jedinečné už od pohledu a neprovětrají vám tolik peněženku, přestože je to inovace na vysoké úrovni.“

A zde se můžete podívat, jak Felix v nových bruslích překračuje rychlost 60 km/h:

 


Tříkolové brusle se již používají i v profesionálním freestyle slalomu!

Připojuje se i evropská mistryně, freeskaterka Ewelina Czapla: „Začala jsem triskates používat na speed slalom, později na freeskating a dneska si už nedokážu představit, že bych se měla vrátit ke čtyřem kolečkům. Zejména potom, co jsem vyzkoušela brusle Powerslide TAU s rámem Trinity! Dokonce pozoruju, že se moje dovednosti pro speed slalom na tříkolečkových bruslích stále zlepšují.“

Takhle Ewelina působí na tříkolech suverénně při slalomu:


Do města jsou tříkolečkové brusle jasná volba!

Pokud chcete s novými triskates zamířit do města, musíte být opravdu zkušení jezdci. Dokonce i profesionální aggressive a urban bruslař Sam Crofts k tomu říká: „Ať už nastavím triskates jakkoli, jsou vždycky rychlejší a živější než jakékoli brusle se čtyřmi kolečky, které jsem kdy měl v životě na nohách.“

Zdá se, že i v tak velkém městě, jako je Londýn, dokáže být Sam na tříkolečkových bruslích všude včas:

Tříkolečkové brusle jsou ve světě současného inline bruslení asi ta největší výzva. Tak co – zvednete hozenou rukavici? My už ji zvedli a jsme nadšení.

 

Nebyly vloženy žádné příspěvky.

Diskuse k článku
Podělte se o doplňující informace nebo se zeptejte na detaily a my vám odpovíme.
položit nový dotaz
Jméno
Email
Vzkaz
Slevy a akce e-mailem
Aktuální slevy a akce do vaší schránky (nebojte se, neposíláme maily každý den)
Uživatelský panel
Přihlašovací jméno
Heslo