< Zpět k výpisu

Hard boot, soft boot, hybrid boot - rozdíly

Inline brusle můžeme, dle konstrukce boty, rozdělit do 3 kategorií. Každá má své výhody a je vhodná pro jiný styl bruslení či konkrétního bruslaře, dle jeho specifických požadavků. Nyní si vysvětlíme rozdíly mezi jednotlivými kolečkovými bruslemi a popíšeme výhody a nevýhody, které vám pomohou s orientací při výběru.

 • Soft boot
 • Hard boot
 • Hybrid boot

Soft boot

Označení soft boot je označení pro brusle s měkkou textilní botičkou, která je usazena do konstrukce zpěvňující jinak měkkou a poddajnou botičku. Spodní část skeletu, ve kterém je textilní bota umístěna, je označována jako shell a horní skořepina, vrchní skelet s přezkou je označována jako cuff. Shell a cuff je zpravidla spojen nýtem nebo šroubem v oblasti kotníku tak, aby se horní část boty mohla flexibilně pohybovat dopředu.

S tímto typem boty přišla v širším měřítku poprvé značka inline bruslí K2. Kolečkové brusle K2 s technologií K2 Softboot® spatřily světlo světa již v roce 1994. Dnes je slovo soft boot obecně používáno pro označení měkkých textilních bot. Originální technologie K2  je pak označována jako K2 Softboot®. 

Výhoda softboot je jasná, pokud se jedná o kvalitní provedení, jsou měkké, dokáží se přizpůsobit tvaru nohy, snadno se zavazují a textilní svršek může dobře odvádět vlhkost. Nevýhodou je oproti níže uvedeným bruslím horší stabilita, přenos energie do jízdy a ovladatelnost, zvláště ve vyšších rychlostech nebo na velkých kolečkách.

Konstrukci měkké textilní boty vložené do skeletu dnes najdete u většiny rekreačních bruslí. 

K2 VO2s 100 Pro K2 Trio

Nejčastější použití Soft boot

 • Rekreační bruslení, kondiční bruslení

Výhody Soft boot

 • snadné zavazování
 • komfort 
 • brusle se snáze přizpůsobí tvaru nohy
 • možnost lepšího odvětrání

Nevýhody Soft boot

 • horší stabilita, pevnost v oblasti kotníku a držení na hranách
 • horší přenos síly do jízdy
 • méně citlivé ovládání

Powerslide brusle shell Kolečkové brusle K2 Alexis 84 Boa

Názor Inline Centra

Brusle soft boot mají nesporné výhody, velmi však záleží na konkrétní kvalitě materiálů a zpracování. Levné brusle nepřinesou dostatečnou oporu ani pohodlí ani dobré odvětrání a hlavně mají nedostatečnou stabilitu, což se projevuje šmajdáním a špatným držením kotníků ve skluzu. Zároveň nejsou vždy vhodné pro větší kolečka, kde je kvůli vyššímu těžišti i větší páka na kotníky. Měkčí bota neumožní při vysokých rychlostech přesný a precizní odraz, případně je o to větší důraz kladen na tuhost skeletu a celkovou kvalitu zpracování. Naopak v dobré kvalitě nabízí výborné pohodlí, odvětrání, dostatečnou stabilitu i na sportovnější styl bruslení a často velmi snadné zavazování. Brusle doporučujeme nenáročným rekreačním bruslařům, ale dají se doporučit i na sportovnější kondiční fitness bruslení. Dají se doporučit bruslařům, kteří preferují měkkost botičky a pohodlí před maximální obratností, stabilitou a výkonem.

Měkké boty využijete hlavně při rekračním bruslení na stezkách

   

Hard boot

Hard boot stály u zrodu inline bruslení a jsou používány doposud. Skeletové boty totiž nabízejí tolik potřebnou stabilitu, oporu a velmi dobrý přenos síly do jízdy. Navíc jsou samozřejmě velmi odolné. Komfort pak záleží na kvalitě vnitřní boty. Kvalitnější provedení nabízejí možnost tepelného dotvarování vnitřních bot (linerů) na míru, což výrazně zvyšuje komfort.

Jak vybrat brusle - vysvětlení rozdílů v konstrukci

Pro tyto vlastnosti jsou využívány především na aggressive, freestyle, freeestyle slalom a urban bruslení, dají se však samozřejmě v klidu použít i na běžné bruslení na cyklostezkách. Velmi oblíbené jsou také u hokejistů, kteří hledají odolné a stabilní brusle na dravou jízdu na stezku, a nechtějí se smířit s malými kolečky u inline hokejových bruslí. Vyhledávány jsou také u lyžařů.

Brusle díky své pevnosti nabídnou možnost hokejové stylu bruslení (bogny, sprinty, přešlapy, silový odraz). Jsou však doporučovány i začátečníkům či běžným rekreačním bruslařům, kterým nabídnou dobrou oporu v kotníku a velmi dobré ovládání.

Díky dobré opoře jsou skvělou volbou i pro větší průměry koleček, jsou proto velice oblíbené u tříkolečkových modifikací s kolečky 100mm a více, kde dokáží i při vyšších rychlostech a při vyšším těžišti nabídnout perfektní oporu, stabilitu a citlivost ovládání. Zároveň jsou v kvalitním provedení vhodné i pro těžší bruslaře. Pohodlí určuje vnitřní botička, pokud je kvalitní, jsou skeletové brusle velmi pohodlné, musí se však správně vybrat tvar skeletu. Pro dobrý komfort, stabilitu a ovladatelnost používají tyto brusle často také inline instruktoři.

Díky dobré stabilitě se často používají také u off-road bruslí s nafukovacími kolečky.

Výhoda Hardshell bruslí je možnost individualizace a výměny  jednotlivých dílů

Brusle Rollerblade

Názor Inline Centra:

Hardshell brusle jsou často zbytečně opomíjené, zákazníci se bojí horšího odvětrání a nižšího pohodlí. Většinou zbytečně. Kvalitní hard shell bota dokáže nabídnout velmi dobré pohodlí a v bruslích se dá pohodlně bruslit celý den. I odvětrání je u moderních skeletových bruslí vyřešeno slušně, především však pocit citelného odvětrání není běžný ani u jiných typů bruslí, v bruslích se noha prostě více či méně potí vždy.

Za nás určitě jasná volba pro dravé a silové bruslení, hokejisty, kterým rychlostně nestačí klasické inline hokejové brusle s malými kolečky, těžší bruslaře s váhou 100 kg+ a vyznavače větších koleček. Jsou však skvělé i pro všechny běžné fitness bruslaře, kteří chtějí zkusit větší kolečka a už více řeší techniku a sílu odrazu. Brusle se skvěle hodí na vyšší rychlosti a větší průměry koleček, kde nabídnou perfektní tuhost na hranách i u velkých koleček, brusle se tak v torzi nekroutí a umožní přesné vedení brusle i na větších kolečkách a ve vyšších rychlostech.

Výhoda je také možnost individuálního přizpůsobení a možnost výměny jednotlivých dílů. Hardshell brusle s menšími kolečky doporučujeme také úplným začátečníkům, kteří potřebují maximální oporu v oblasti kotníku. Na druhou stranu brusle se mohou oproti kvalitním softboot bruslím déle zavazovat, jsou o něco těžší a tvar nemusí sednout každému. Zároveň běžný rekreační bruslař, který nemá silový odraz a nevyžaduje precizní ovladatelnost nemusí plně využít jejich výhody.

Rollerblade Edge

Nejčastější použití Hard boot

Dravé bruslení, silové bruslení, pilování sportovní techniky a odrazu, agresivní bruslení, brusle s většími průměry koleček, hokejový styl bruslení, urban/freeskate bruslení, začátečníci vyžadující maximální stabilitu, off-road. 

Výhody Hard boot

 • stabilita a opora
 • obratnost a citlivost ovládání
 • dobrý přenos síly 
 • odolnost
 • pevné utažení
 • možnost výměny jednotlivých dílů a individuálního přizpůsobení

Nevýhody Hard boot

 • vyšší váha
 • náročnější utahování
 • skořepina má určitý tvar, musí se více vybírat
 • pro někoho design
 • teoreticky horší odvětrání
Skvělou stabilitu a  ovladatelnost využijete na stezce i ve městě

 

Brusle Rollerblade Edge 90 Brusle Powerslide Next

Hybrid boot

Hybrid boot je označení bruslí, které mají zpevněnou přední a boční část boty pro vyšší stabilitu a výkony a jsou technologicky vyrobeny tak, že zpevněná část boty (shell) plynule přechází v měkčí svrchní část boty. Díky pevnému shellu nabízejí výrazně lepší přenos síly do jízdy, citlivost ovládaní a stabilitu oproti bruslím softboots. Oproti Hardboots nabídnou modernější design, v kvalitním provedení ještě citlivější ovládání (skelné vlákno, karbon) a snadné zavazování. V kvalitním provedení nabízí možnost tepelného tvarování celé boty. Nevýhodou bývá vyšší cena. Oproti bruslím softboot jsou tužší. Oproti Hard Shell bruslím je nevýhodou menší odolnost svršku, omezenější možnost výměny a individualizace jednotlivých dílů a často vyšší cena.

Brusle najdou uplatnění ve všech disciplínách. Primárně se využívají na sportovní a kondiční bruslení, výkonnostní bruslení, freeskate, freestyle, aggressive bruslení či závody. Vyrábí se v různých kvalitativních variantách od fitnessových až po profi závodní.

Ilustrativní surový náhled na konstrukční řešení hybrid bruslí

  Powerslide Hbyrid boots shell

Nejčastější použití Hybrid boot

 • sportovní a kondiční bruslení, závodní bruslení, freeskating, aggressive, inline hokej

Výhody Hybrid boot

 • stabilita a opora
 • obratnost a citlivost ovládání
 • dobrý přenos síly
 • nízká váha v poměru k pevnosti

Nevýhody Hybrid boot

 • vyšší cena
 • skořepina má určitý tvar, musí se více vybírat
 • větší riziko otlaků

Powerslide HC EVO Powerslide Swell Yellow Rollerblade Endurace 

Hybrid boots mají rozlišný způsob využití, výhodou je stabilita a přenos síly, vyrábí se od měkčích rekreačních variant až po tuhé profi provedení

 

Rozdíly v kostce a ukázka stability a obratnosti karbonových hybrid bruslí

 

Závěrem

Cílem článku je seznámit vás s širším spektrem bruslí, které se na trhu vyskytují a nabízejí konkrétní výhody. To, co je v našich specializovaných prodejnách kolečkových bruslí samozřejmostí, však bohužel není samozřejmostí v běžných obchodech se sportovním vybavení. Většina bruslařů tak o existenci např. hybridních bruslí či výhodách skeletových bruslí neví nebo mají k takovým bruslím nedůvěru či předsudky a to je velká škoda. Správně zvoleným typem inline bruslí totiž dosáhnete maximálního požitku z bruslení.

Výše uvedené výhody a nevýhody jednotlivých druhů bruslí pak berte v obecné rovině. Vždy samozřejmě záleží na konkrétní kvalitě daných bruslí, jejich určení a kvalitě zpracování.

Nebyly vloženy žádné příspěvky.

Diskuse k článku
Podělte se o doplňující informace nebo se zeptejte na detaily a my vám odpovíme.
položit nový dotaz
Jméno
Email
Vzkaz
Slevy a akce e-mailem
Aktuální slevy a akce do vaší schránky (nebojte se, neposíláme maily každý den)
Uživatelský panel
Přihlašovací jméno
Heslo