< Zpět k výpisu

Slovníček bruslařských pojmů

V našem slovníčku pojmů se zaměříme na termíny a sousloví spojená s bruslením. Některé jsou postavené na obecně platných definicích, jiné jsme popsali sami dle našich úvah pro snažší orientaci v článcích, vysvětlivkách a textech. Pojďme na to.

Silové bruslení 

Při silovém bruslení se při odrazu do bruslí silně opíráme, odraz je prudší a jde přes sílu nohou a stehen. I změny směru a akcelerace jsou rychlejší a prudší za použití větší síly. Styl je podobný hokejovému bruslení. Nevýhodou je menší výdrž a citelně rychlejší opotřebení koleček. Je vhodný pro maximální rychlost, akceleraci a nabírání svalové hmoty. Pro ilustrativní představu srovnatelné s běžeckým sprintem.

Silové bruslení na vrcholové urovni, je zřetelný maximální agresivní odraz.


Dynamické bruslení 

Je vytrvalostní styl bruslení, při kterém se namísto maximální síly více využívá lehkost a skluz. Oproti silovému bruslení nedáváme veškerou sílu do odrazu, odraz tedy nejde tolik přes sílu nohou a stehen a není agresivní. Nohy v pravidelných intervalech pokládáme na vozovku, do odrazu dáváme méně síly, více využíváme dynamiku a setrvačnost pohybu. Dynamický styl častěji používají ženy nebo lehčí bruslaři. Výhodou je ušetření síly, nevýhodou nižší rychlost. Je vhodné na kardio a aerobní styl bruslení. V paralele s běháním je více podobný spíše klasickému běhu na delší vzdálenost.

Často se pak oba styly kombinují, chvíli se tedy jede na sílu a max. rychlost a po částečném vyčerpání se chvíli šetří síla dynamičtějším lehčím skluzem.

Styl bruslení hraje roli i při výběru bruslí pro silovější styl jsou vhodnější brusle tužší, s pevnější botou, tužším rámem a tvrdšími kolečky. Dynamický bruslař si pak může více dovolit měkčí boty s větším pohodlím apod.

Dynamické bruslení je k vidění v první polovině videa, v čase 0:53 je zřetelný přechod z dynamického do silovějšího stylu bruslení.


Rekreační bruslení

Pohodové vyjížďky na bruslích bez nároků na výkon. Popovídat si s kamarádkou, pokochat se krajinou, strávit sobotu s dětmi, vyčistit si hlavu od starostí, tak si představujeme rekreační styl bruslení. Základní pohodlné brusle, které musí nabídnout dostatečnou oporu a stabilitu pro běžné bruslení (ne všechny na pultech obchodů tyto základní vlastnosti mají, bohužel).


Fitness bruslení/kondiční bruslení/X-Fit

Pokud berete bruslení jako sport pro zdokonalení fyzické kondice a na brusle jdete spálit kalorie či zlepšit fyzičku, dostanete nálepku fitness bruslař. Bruslení jako náhrada za běhání nebo aerobní činnost. Propotit tričko a nechat vyplavit endorfiny. Kvalitní pohodlné brusle s pohodlnou a dostatečně stabilní botou. Odolnější rám. Ložiska a kolečka dobré kvality pro snadnou plynulou jízdu a hlavně odolnost pro pravidelné používání.


Sportovní bruslení

Pokud to s bruslením myslíte vážně, máte základy v malíku a pilujete techniku. Chcete se zlepšovat a posouvat, jezdit rychleji a rychleji a ostatní předjíždět. Snažíte se zlepšit odraz a skluz, přemýšlíte nad technikou a zvládáte rychlou jízdu v předklonu. Brždění vás nečiní nervozními a máte už lecos odjěžděno. Pak si vysloužíte přízvisko sportovní bruslař. Drahé brusle s velkými kolečky, upřednostnění výkonu před komfortem, odvětráním apod. Ochota investovat do bruslení větší částky a nešetřit na kvalitních spotřebních dílech.


Urban bruslař/Freeskate/Freeskater

Proč se mačkat na cyklostezkách, když se kolečkům meze nekladou. Pokročilý bruslař, který nejenže překážky jako schody, koleje, kopce a lavičky snadno překonává, ale dokonce je i rád vyhledává. Na jistotu zabrzdí i z rychlé jízdy z kopce a cestou na stezku si klidně zablbne ve skateparku. Rájem je pro něj prázdný noční bulvár s hladkým asfaltem zakončeným pěkným kopcem dolů. Nemá problém vyhýbat se překážkám a chodcům. Tak podle nás jezdí typický urban bruslař. Pevné kvalitní brusle s vyztuženou botou a obratným rámem jsou nutností. Častá výměna koleček a ložisek samozřejmostí.


Bruslař začátečník

Jak se na tom jako jezdí? A na tom se dá zabrzdit? Kde se to vypíná? A kde mají nejvýhodnější úrazové pojištění? Kladete-li si tyto otázky, budete začátečníky, i pro Vás máme brusle. Víme, jaké brusle jsou pro začátečníka nejlepší. Potřebujete pevné stabilní s pomalejšími kolečky a kratším obratným rámem. Nevíte-li si rady, jaké z nabídky jsou nejvhodnější, neváhejte a obraťte se na nás.


Závodní bruslař/Speedskater/Race

Vše je podřízeno maximálnímu výkonu. Pravidelné tréninky na kolečkách i na "suchu". Brusle vyrobené s jediným cílem, dosáhnout max. rychlosti. Komfort, odvětrání a podobné parametry jdou stranou.


Aggressiv bruslař/Street

Skateparky, skoky, zábradlí, lavičky, schody, překážky. Hodnotí se náročnost triků s co nejsebevražednějšími skoky. Těžké robustní brusle s malými kolečky. Brusle, které vyhodíte z páteho patra paneláku a pořád jsou jako nové. Kola a ložiska se mění se stejnou frekvencí jako papírové kapesníky při rýmě.


Freestyle bruslař/Freestyle slalom

Slalom, skok do výšky, tanec na bruslích, krasobruslení na inline bruslích. Špičková obratnost na malém prostoru, dokonalé vedení a ovládání bruslí i v těch nejkrkolomnějších pozicích. Čím pevnější a obratnější brusle, tím lepší.


Inline hokejový bruslař

Jsme v Čechách, takže slovo hokej netřeba vysvětlovat. A jste na stránkách inline speciálky, takže slovo inline brusle taky ne. Tady je asi vše jasné, hokej na kolečkových bruslích s kolečky v jedné řadě.


Quad/trekový bruslař

Bruslaři preferující klasické "retro" brusle s kolečky vedle sebe, podobně jak na skateboardu, které někteří pamatují z dob Jakešových brojlerů, jiní znají kvůli seriálu Soy Luna.


Rollerdancer/Rollerdancerka

Tanečník na trekových bruslích.


Off-road bruslení/Nordic bruslení

Po trávě, prašné cestě nebo lesem. Volnost v terénu. Off-road nebo nordic bruslení.


Semi-Race/Powerskating bruslení/Marathon

Disciplína Powerskating je pojmenována podle kolekce bruslí německého výrobce Powerslide. U konkourenční výrobců se u tohoto typu bruslí setkáte s označení endurance, semi-race nebo marathon. Modely jendotlivých kategorií mohou mít drobné rozdíly, základ je však vždy podbný. Rychlé sportovní brusle, které stojí na pomezí speed skatingu a sportovního bruslení. Nejsou tak dravě vyhraněné jako speed, ale výbava se speedskatingu podobá. Tradiční jsou brusle s velkými koly a tvrdou vyšší botou z kompozitu nebo karbonu, která je vyšší než speed, ale nižší než bota fitness. Takové brusle tvoří vlastní kategorii, jedná se o brusle vhodné na rychlou jízdu, tréninky a dlouhé  maratonské vzdálenosti. Využívají je zkušení sportovní bruslaři.

 

Nebyly vloženy žádné příspěvky.

Diskuse k článku
Podělte se o doplňující informace nebo se zeptejte na detaily a my vám odpovíme.
položit nový dotaz
Jméno
Email
Vzkaz
Slevy a akce e-mailem
Aktuální slevy a akce do vaší schránky (nebojte se, neposíláme maily každý den)
Uživatelský panel
Přihlašovací jméno
Heslo