< Zpět k výpisu

Tříkolečkové nebo čtyřkolečkové brusle? Proč si koupit tříkolečkové brusle?

Proč si koupit brusle se 3 kolečky?

Úvodem si shrneme, proč si koupit tříkolečkové brusle. Obecně vzato, hlavní výhodou tříkolečkových bruslí je možnost zachování dobré ovladatelnosti a stability i při použití větších průměrů koleček, nejčastěji od průměrů 100 mm a více. Tříkolečkové brusle tedy zvolíte nejčastěji ve chvíli, kdy vám již nestačí kolečka o běžných průměrech 80 mm, 84 mm či 90 mm a chcete jezdit rychleji! 

Inline brusle se 3 kolečky mají hned několik výhod Tříkolečkové brusle se hodí pro rychlou jízdu kolečkové brusle se třemi kolečky si získávají oblibu

Máte brusle s osazením 4x 80 mm, 4x 84mm či 4x 90 mm, které mají stále relativně krátký rám a nízké těžiště a nyní chcete zrychlit. Poohlédnete se proto po kvalitních bruslích s většími kolečky a řešíte dilema. Abyste zrychlili, potřebujete větší kolečka. Klasické osazení 4x 100 mm či 4x 110 mm má však již relativně dlouhý rám a brusle se hůře ovládají. Někomu to může vyhovovat, jsou bruslaři, kteří jezdí vyloženě rovně, preferují delší trasy a nevyžadují proto tolik citlivou a snadnou ovladatelnost. Pokud jste však bruslař, který by si rád dopřál rychlejší jízdu, potřebuje tedy větší kolečka, ale zároveň chcete, aby si brusle zachovali snadnou  a zábavnou ovladatelnost, jsou tříkolečkové brusle výbornou volbou. Díky tomuto osazení totiž můžete použít i kolečka o větších průměrech 100, 110 či 125 mm a přesto vám může zůstat snadná ovladatelnost, díky velmi krátkému rámu. 

Z podobného důvodu se můžete s tříkolečkovými bruslemi setkat také u dětských kolečkových bruslí či některých menší velikostí dámských inline bruslí, u kterých se uplatňuje podobný princip. K malé noze a brusli je vhodný i krátký rám, díky osazení třemi kolečky je možné použít větší kolečka i pro brusle menších velikostí.

Tříkolečkové inline brusle se hodí i pro jízdu v terénu 3 kolečka na bruslích ocení i děti Powerslide přinesl tříkolečkové brusle na trh

Samostatnou kapitolou jsou 3 velká kolečka na závodních a maratonských bruslích, u kterých se používají kolečka 3x 125 mm na dlouhém noži. Toto nastavení se používá z prostého důvodu, umožní nám použít maximálně velká kolečka o průměru 125 mm, jde tedy čistě o rychlost a setrvačnosti jízdy na dlouhé trati.

Shrnutí

 • Tříkolečkové osazení se používá primárně u větších průměrů koleček, nejčastěji 100 mm a více.
 • Nejčastější hlavní výhodou tříkolečkových bruslí je zlepšení ovladatelnosti(krátký rám) a snížení váhy u větších průměrů koleček
 • Využijí jej tedy bruslaři, kteří potřebují větší kolečka, tudíž chtějí jezdit rychleji a zároveň chtějí brusle snadno ovladatelné nebo chtějí využít max. velkého kolečka 125 mm.
 • Pokud nepotřebujete jezdit rychleji=nepotřebujete větší kolečka, je možné zůstat u klasického osazení 4x 80mm, 4x 84 mm  či 4x 90 mm(dle velikosti nohy a požadavku na ovladatelnost), u kterého jsou zpravidla dostatečně krátké rámy i v osazení se 4 kolečky. Menší kolečka vám v takovém případě  často nabídnou díky nižšímu těžišti i lepší stabilitu a tím i přesnější a snazší vedení bruslí na hranách
 • 4 kolečka o daném průměru jsou rychlejší než 3 kolečka o stejném průměru. Tzn., že brusle s kolečky 4x 110 mm jsou rychlejší než brusle s kolečky 3x 110 mm. Brusle s kolečky 3x 110 mm však bývají mnohem ovladatelnější(použije-li výrobce kratší rám) a lehčí.
 • Brusle se 3 kolečka např. o průměru 110 mm jsou zhruba podobně rychlé jako brusle s kolečky 4x 100 mm, ale jsou lehčí, bývají ovladatelnější a lépe zvládají nerovnosti. Mají však výše posazené těžiště(větší kolečko=vyšší těžiště) a jsou tak méně stabilní.

Nejčastější výhody 3 koleček

 • Snížení váhy bruslí
 • Zlepšení ovladatelnosti bruslí u větších průměrů koleček
 • Možnost použít osazení s kolečky 125 mm

Nejčastější výhody 4 koleček

 • Vyšší rychlost u stejného průměru koleček oproti tříkolečkovému osazení(váha se roznáší na větší plochu=menší valivý odpor)
 • Menší opotřebení koleček

Inline brusle se třemi kolečky se začali prosazovat zpočátku u závodních inline bruslařů Závodníci používají inline brusle se třemi koly na dlouhé maratonské tratě


Video

 • Pro zvětšení videa klikni ve videu vpravo dole na ikonu čtverečku


Jak vybrat tříkolečkové brusle a na co si dát pozor!

Nyní již víme, že tříkolečkové brusle volíme nejčastěji ve chvíli, když chceme jezdit rychle a zároveň chceme brusle snadno ovládat. Dávají tedy nejvíce smysl při použití velkých koleček.

A zde je hned hlavní úskalí. Rychlost samu o sobě neurčuje pouze velikost koleček. Rychlost na bruslích ovlivňuje hlavně síla, přesnost odrazu a také technika.

Na to, aby bruslař mohl správně přenést sílu do jízdy, dokonale se odrazit, brusli dobře ovládat a vést ji ve vyšších rychlostech, potřebuje kromě velkých koleček také velice kvalitní a pevnou botu, velmi kvalitní a tuhý rám a samozřejmě také kvalitní kolečka a ložiska. Vše ještě umocňuje právě větší průměr koleček. Těžiště bruslaře je výše, páka na kotník a síla, která na nohu působí v torzi na hranách při odrazu je mnohem větší a tudíž je o to větší důraz kladen na kvalitu a zpracování jednotlivých komponentů.

 Tříkolečkové nline brusle K2 Trio 100 LT M  inline hokejové brusle se 3 kolečky

Jinak řečeno, pokud uvažujete o rychlejších bruslích s většími kolečky, což je i nejčastější důvod pro koupi bruslí se třemi kolečky, je nutné kupovat takové brusle, které jsou vyrobeny z kvalitních komponentů odpovídajících jízdním vlastnostem větších koleček a tedy i vyššímu těžišti a rychlostem, které takto velká kolečka dokáží vyvinout. Jedině tak dává nákup smysl. A to se samozřejmě musí projevit v ceně

Zároveň tím, že se váha bruslaře roznáší pouze na tři kolečka, je více důrazu kladeno na vhodnou kvalitu a tvrdost koleček. 

Z uvedeného vyplývá, že musíte být ostražití stran ceny. Doporučujeme vyhnout se laciným bruslím se velkými kolečky, prostě proto, že moc nefungují. Za málo peněz nedostanete odpovídající kvalitu koleček a ostatních komponentů a větší kolečka vám tak přinesou spíše nevýhody v podobě vysokého těžiště a tím i horších jízdních vlastností.

Velikost koleček a rychlost by měla jít vždy ruku v ruce s kvalitou bruslí a jejich dílů a tudíž i s cenou. Levné brusle s velkými kolečky nepřenesou efektivně energii do jízdy a budou vykazovat špatné jízdní vlastnosti, protože s většími kolečky jsou kladeny větší nároky na stabilitu a tudíž i tuhost a kvalitu jednotlivých komponentů.

Shrnutí

 • Tříkolečkové brusle využijete nejčastěji ve chvíli, když potřebujete velká kolečka = potřebujete dosahovat vyšších rychlostí
 • Díky vyššímu těžišti, horší stabilitě u větších průměrů koleček a nárokům na vyšší rychlost je rozumné kupovat brusle s většími i kolečky v odpovídající kvalitě
 • Levné brusle s velkými kolečky nefungují. Čím větší kolečka, tím kvalitnější komponenty bruslí potřebujete, levné brusle s velkými kolečky tak nedoporučujeme. Díky lacinějším komponentům nelze vytěžit z bruslí požadovaný výkon  a naopak se o to více projeví nevýhody velkých koleček, např. horší stabilita a držení na hranách, přesnost odrazu, přenos síly do jízdy atd. Je to podobné jako u automobilu. Čím silnější motor, tím potřebujete kvalitnější podvozek, převodovku atd.

 tříkolečkové brusle Rollerblade  Tři kolečka a brusle Powerslide

 

Nebyly vloženy žádné příspěvky.

Diskuse k článku
Podělte se o doplňující informace nebo se zeptejte na detaily a my vám odpovíme.
položit nový dotaz
Jméno
Email
Vzkaz
Slevy a akce e-mailem
Aktuální slevy a akce do vaší schránky (nebojte se, neposíláme maily každý den)
Uživatelský panel
Přihlašovací jméno
Heslo