< Zpět k výpisu

Technologie MIPS - pokrok ve vývoji cyklistických přileb

Přilba vybavená technologií MIPS® (Multi-Directional Impact Protection System) se skládá ze tří hlavních částí: EPS polystyrenová skořepina, kluzná vložka MIPS® a elastomery, které první dvě části spojují. V případě nárazu pod úhlem se elastomery natáhnou, a umožní tak mírný pohyb skořepiny přilby vůči kluzné vložce MIPS®, čímž dojde k absorbci rotačních sil. Jedná se o pohyb v řádu milimetrů. Ale i těchto pár milimetrů, během oněch kritických 2 milisekund, může výrazně snížit množství rotačních sil, které by se jinak přenesly až na mozek.

Dvě milisekundy, které mohou změnit Váš život

Dvě milisekundy. Strašně krátká doba. Jak krátká? Stokrát kratší než mrknutí oka. Nebo desetkrát kratší než mávnutí křídel kolibříka. A přesto - během pádu může být i takto nepatrný moment tím nejdůležitějším v živote. Dvě milisekundy stačí k tomu, aby došlo ke zranění mozku.

Naši vývojáři se věnují tomu, co se během těch dvou milisekund děje, a snaží se vás ochránit. Desetiletí našich zkušeností se odrazily v této nejnovější generaci cyklistických přileb. Ale začněme od začátku - od vašeho mozku.

Váš mozek není nezranitelný
Mozek je nejdůležitějším orgánem v těle. Vaše schopnost myslet, cítit, komunikovat nebo dýchat vyžaduje funkční mozek. Bez mozku nejde nic. Ale bohužel - mozek je zranitelný. Tento kilogram a půl šedé kůry mozkové a neuronů je velice zranitelný.

Lebka je první ochranou mozku před poškozením. Mezi lebkou a mozkem je další ochranná vrstva nazvaná mozkomíšní mok. Těmito přirozenými ochrannými vrstvami nás vybavila příroda. A pravěký sběrač či lovec ani jiné nepotřebovat. Bohužel, přirozená ochrana mozku však selhává v momentě, když z ničeho nic letíte přes řídítka nebo narazíte do stromu.

Mechanika pádu
Přestože žádné dva pády nejsou totožné, registrujeme dvě hlavní síly - lineární a rotační - které jsou následně spojeny s úrazy mozku.

  • LINEÁRNÍ SÍLY vznikají v případě přímého nárazu do stromu nebo zdi.
  • ROTAČNÍ SÍLY vznikají v případě, pokud vaše hlava narazí na překážku pod úhlem, což zapříčiní pootočení mozku vůči lebce a následné poranění mozku

 

Jak Vás chrání cyklistická přilba?
Přilby Giro a Bell jsou vybaveny EPS polystyrenovou skořepinou, která se při nárazu deformuje, a snižuje tak přenos sil na mozek. Je to taková druhá lebka. Technologie MIPS (Multidirectional Impact Protection System) posunuje přesměrování sil ještě o krok dále. S jakým cílem? Dále omezit rotační síly působící na mozek.

Jak funguje MIPS?
Přilba vybavená technologií MIPS se skládá ze tří hlavních částí: EPS polystyrenová skořepina, kluzná vložka MIPS a elastomery, které první dvě části spojují. V případě nárazu pod úhlem se elastomery natáhnou, a umožní ta mírný pohyb skořepiny přilby vůči kluzné vložce MIPS, čímž dojde k absorpci rotačních sil. Jedná se o pohyb v řádu milimetrů. Ale i těchto pár milimetrů, během oněch kritických 2 milisekund, může výrazně snížit množství rotačních sil, které by se jinak přenesly až na mozek.

 

MIPS jsme otestovali

Dva roky jsme věnovali spolupráci s tvůrci technologie MIPS. Ta byla vyvinuta během kooperace vědců v nemocnici Karolinka a v Národním institutu technologií ve Stokholmu. Koncept MIPS je založen na 19 letech akademického výzkumu. Díky našemu vlastnímu rozsáhlému testování věříme, že přilby vybavené technologií MIPS mohou poskytnout vyšší míru ochrany při určitém typu nárazu.

To je důvod, proč zařazujeme technologii MIPS do nabídky ve všech důležitých typech přileb a na všech cenových úrovních.

Nebyly vloženy žádné příspěvky.

Diskuse k článku
Podělte se o doplňující informace nebo se zeptejte na detaily a my vám odpovíme.
položit nový dotaz
Jméno
Email
Vzkaz
Slevy a akce e-mailem
Aktuální slevy a akce do vaší schránky (nebojte se, neposíláme maily každý den)
Uživatelský panel
Přihlašovací jméno
Heslo