< Zpět k výpisu

Jak často brousit lední brusle

Jak často brousit krasobrusle nebo hokejové brusle. Samozřejmě záleží na četnosti užití, váze bruslaře/bruslařky, kvalitě nože, ale i stylu jízdy apod. Přesto se pokusíme podat základní informace pro broušení bruslí alespoň pro rekreační bruslaře bez zkušeností.

Předně je nutno zmínit, že když brusle zakoupíte, musíte je nechat před prvním použitím nabrousit, brusle nejsou z výroby záměrně nabroušené minimálně z bezpečnostních důvodu při přepravě a hlavně při zkoušení.

Na novém noži je potřeba vybrousit tzv. žlábek, tedy výbrus spodní hrany nože ve tvaru písmena U, díky kterému vzniknou dvě ostré hrany, které se zařezávají do ledu.

Žlábek si můžete nechat udělat i dle vašich požadavků. Náročnější aktivní bruslaři řeší i hloubku žlábku. Čím vyšší číslo, tím je hloubka žlábku měnší(žlábek je mělčí). Tento žláběk prefrují agilní bruslaři, kteří jsou hbití a často rychle mění směr.

Naopak hlubší žlábek je obecně řečeno vhodný pro silové bruslaře, kteří se potřebují o led více zapřít. Hluboký žlábek je tak často využíván silovějšími či těžšími bruslaři.

Tvar žlábku je pak samozřejmě hodně individuální, každému může vyhovovat něco jiného. 

Každému bruslaři doporučujeme před vstupem na led hrany zkontrolovat. Pokud uvidíte poškození hrany, je potřeba nůž upravit. Při drobném poškození může stačit brusný kámen. Při větším poškození nožů je potřeba nechat nože přebrousit na brusce k tomu určené.

Rekreační bruslař

  • Obecně platí, že pokud chodíte bruslit rekreačně párkrát za zimu, stačí nechat brusle nabrousit jednou až dvakrát ročně. Samozřejmě záleží na okolnostech (váha, kvalita materiálu nože apod.)

Amatérský hráč

  • Amatérský bruslař, který je na ledě 1-2x týdně by měl nože brousit cca každé 2-3 týdny. Opět se samozřejmě jedná o orientační doporučení, jiné nároky bude mít 100 kg vážící silový bruslař a jiné agilní junior. 

Poloprofesionál

  • Pokročilejší hráč, který již trénuje aktivně a pravidelně 3x-5x týdně, by měl brusle brousit cca jednou za 1-2 týdny.

A kdy tedy brusle nechat nabrousit?

  • Pokud jsou brusle nové, nechte je nabrousit před prvním použitím.
  • Pokud máte strženou hranu, tedy rýhu nebo vryp v hraně brusle, je potřeba brusle přebrousit brusným kamenem nebo bruskou.
  • Když se na vašem noži začne objevovat rez, doporučujeme brusle přebrousit.
  • Při šlápnutí na tvrdý povrch (beton, kamínky apod.). V takovém případě často dochází k poškození nebo částečnému strhnutí hrany a samozřejmě je třeba nechat nože okamžitě přebrousit.
Nebyly vloženy žádné příspěvky.

Diskuse k článku
Podělte se o doplňující informace nebo se zeptejte na detaily a my vám odpovíme.
položit nový dotaz
Jméno
Email
Vzkaz
Slevy a akce e-mailem
Aktuální slevy a akce do vaší schránky (nebojte se, neposíláme maily každý den)
Uživatelský panel
Přihlašovací jméno
Heslo