< Zpět k výpisu

Představení kolekce bruslí Rollerblade 2018/2019

Po představení kolekce inline bruslí K2 se nyní podíváme na novou kolekci bruslí od rivala Rollerblade. Nová kolekce kolečkových bruslí Rollerblade doznala změn především v kategoriích semi-race/endurance a freeskate, ve kterých je jasně patrný přechod na 3 kolečkový systém. Vkrádá se v podstatě do všech modelů s kolečky 100 mm+ a končí tak varianta bruslí Rollerblade s kolečky 4x 110 mm, která je nahrazena variantami s kolečky 3x 125 mm.

Kolekce je rozdělěna, dle určení bruslí, na tyto kategorie:

  • Rollerblade Marathon - kategorie bruslí s velkými kolečky určená na sportovní bruslení je rozdělena na podkategorie Powerblade (závodní brusle s nízkým kotníkem) a Endurace (semi/race brusle s vyšším kotníkem určené na dlouhé vzdálenosti)
  • Rollerblade X-Fit - klasické brusle na stezky. Brusle určené na rekreační a kondiční bruslení. Rozděleno na tvrdší skořepinové brusle z řady Maxxum určené na dravé silové bruslení, měkčí textilní brusle z řady Macroblade určené na pohodlné dynamické bruslení a vyloženě rekreační řadu Zetrablade.
  • Rollerblade Urban - brusle určené na freestyle, slalom a jízdu městem. Rozděleno na plastové Twister a kompozitové Metroblade.
  • Rollerblade Street - brusle určené na triky a do skateparku
  • Rollerblade Kids - brusle pro děti a juniory
  • Rollerblade SMU - levnější řada rekreačních bruslí Rollerblade, s nižší jakostí oproti katalogovým modelům, určená převážně pro sportovní řetězce

V tomto článku se zaměříme na brusle fitness, tedy kategorii X-Fit a SMU.

Kolekce X-Fit (rekreační a fitness brusle)

Rollerblade nazývá svou kolekci bruslí, která je určená na rekreační a kondiční ježdění na cyklostezce, X-Fit.

Typické měkké textilní boty s podvozky určenými pro kolečka 80, 84 a 90 mm. Prostě nejprodávanější masová klasika. Kolekce je rozšířená o rychlejší model s kolečky 3x 110 mm, který nahrazuje dřívější standardní podvozek 4x 100 mm. I u kategorie X-Fit je tedy patrný trend přechodu na tříkolečkovou vlnu, kterou zahájil Powerslide.

Většina modelů přechází z minulé kolekce, včetně modelů se speciální brzdou ABT, která má usnadnit brždění méně pokročilým bruslařům. Pojďme si brusle představit popořádku od nejzákladnějšího modelu.

Začátečníci (kolečka 80 mm)

Inline brusle Rollerblade Zetrablade a Rollerblade Zetrablade W

Nejlevnější a nejpomalejší model z nabídky postavený na kompositovém rámu (plastový komposit) je stejně jako u konkurence postaven na nejemnších běžně používaných kolečkách o průměru 80 mm a nižší tvrdosti 82A. Brusle je tedy pomalejší, což podtrhují i nejzákladnější ložiska Rollerblade SG5. Brusle určená pro rekreační bruslení bez požadavků na rychlejší jízdu a pro úplné začátečníky. Díky plastovému rámu brusle nejsou vhodné pro silový styl bruslení a vyšší váhové kategorie. Naopak šetřivému začátečníkovi či vyloženě rekreačnímu bruslaři, který se jde občas skloznout a nepotřebuje jezdit příliš rychle však mohou stačit. Brusle nedopručujeme váhově těžším bruslařům.

In-line brusle Rollerblade ZetrabladeIn-line brusle Rollerblade Zetrblade W

Kolečka: Rollerblade 80mm/82A

Ložiska: SG5

Rám: Kompozitový monokok (max 4x80mm)

Určení: Začátečník, rekreační bruslení


Inline brusle Rollerblade Macroblade 80 a Rollerblade Macroblade 80 W

Silnější bráška a sestra oproti modelu Zetrablade. Zůstavají základní menší a tím pomalejší kolečka 80 mm s tvrdostí 82A - nejmenší kolečka používaná na fitness bruslení na trhu. Výhodou je kovový rám, který je vhodný i pro těžší bruslaře a silovejší bruslení. Botka je oproti modelu Zetrablade prodyšnější, je použito více "mesh" materiálu. Rám pojme i větší a tím o něco rychlejší kolečka o průměru 84 mm. Brusle jsou vhodné pro začátečníky a rekreační bruslaře. Díky možnosti nasadit větší kola můžete, po ojetí původních, nasadit kolečka tvrdší a o 4mm větší. Pokud nasadíte i lepší ložiska, brusle pojede poměrně svižně, investice do kvalitních koleček a ložisek však nebude nízká - kvalitnější stojí běžně 1500-2500 Kč. Kdo chce jezdit trochu rychleji zřejmě rovnou zvolí brusle s většími kolečky. Zůstávají zakladní ložiska SG5. Dobrá volba pro váhavé začátečníky, kteří mají z větších koleček respekt, ale zvažují jejich nasazení do budoucna, nebo finančně nedosáhnou na vyšší model s většími kolečky a lepšími ložisky.

In-line brusle Rollerblade Macroblade 80In-line brusle Rollerblade Macroblade 80 W

Kolečka: Rollerblade 80mm/82A

Ložiska: SG5

Rám: Alu Twinblade (4x84mm), velikost rámu (10,4" 220mm-285mm), (11,0" 290mm-315mm Mondo velikost)

Určení: Začátečník, rekreační bruslení, kondiční bruslení


Inline brusle Rollerblade Macroblade 80 ABT a Rollerblade Macroblade 80 ABT W

Stejné brusle jako předchozí model, jen s jediným rozdílem, a to brzdou Rollerblade ABT.

 Kolečkové brusle Rollerblade Macroblade 80 ABTKolečkové brusle Rollerblade Macroblade 84 ABT W

Kolečka: Rollerblade 80mm/82A

Ložiska: SG5

Rám: Alu Twinblade (4x84mm), velikost rámu (10,4" 220mm-285mm), (11,0" 290mm-315mm)

Určení: Začátečník, rekreační bruslení, kondiční bruslení

 

Brzda Rollerblade ABT - Jedná se o specifickou brzdu od firmy Rollerblade. Brzdový šplalek je spojen s horní částí konstrukce brusle (cuff). Brzda má dvě výhody. Jednak si můžete nastavit výšku brzdy, jak vám vyhovuje a to i po částečném opotřebení brzdového špalku. Nastavení funguje na prinicpu vysouvání a zasouvání kovové lišty.

Druhá výhoda je, že se díky tomuto mechanismu zvyšuje tlak na brzdový špalek, čímž se zvyšuje i efektivnost brždění. Zároveň není nutné zvedat špičku, stačí prohnout předsunutou nohu a lýtkem přiltačit brzdu k povrchu (viz obrázek). Brždění tak může být pohodlnější. Nevýhodou může být vyšší váha brusle, i když váhový příbytek není dramatický. Funkci využijí spíš začátečníci či mírně pokročilí bruslaři, případně každý, kdo má z brždění přehnaný respekt. Na druhou stranu efektivně zabrzdit se dá samozřejmě i s klasickou brzdu nebo bez brzdy, pokročilejší bruslaři tedy tuto funkci příliš nevyužijí, neboť zabrzdí bez brzdy, případně mají natrénováno brždění přítlakem s klasickou brzdou. Brzdový špalek je po opotřebení standardně vyměnitelný.

Brzda Rollerblade ABTRollerblade brzda ABT


Brusle Rolleblade X-Fit s kolečky o průměru 84 mm

Druhá nejmenší kolečka na trhu mají průměr 84 mm. Vyhoví začátečníkům, mírně pokročilým i pokročilým bruslařů, kteří nevyhledávají vyšší rychlost.

Inline brusle Rollerblade Macroblade 84 a Rollerblade Macroblade 84 W

Inline brusle Rollerblade Macroblade 84 jsou vhodné na rekreační i kondiční tréninkové bruslení. Pro začátečníky i středně pokročilé bruslaře, kteří nevyhledávají vysoké rychlosti, zároveň se však na bruslích chtějí nadřít méně, než na pomalejších kolečkách o průměru 80 mm.

Kolečka o průměru 84 mm mají oproti předchozímu modelu vyšší tvrdost 84A. Patří tedy ve své kategorii spíše k tvrdším a tedy i odolnějším kolečkům. Svižnější svezení je kromě většího průměru koleček dáno právě i jejich vyšší tvrdostí a lepšími ložisky SG7. Pořád se však jedná o druhá nejmenší kolečka na trhu, milovníci rychlé jízdy tedy určitě zvolí brusle s většími kolečky. Brusle si zachovávají perfektní ovladatelnost a stabilitu.

Ložiska SG7 jsou bežně používaná ložiska střední třídy. Jedná se o poměrně rychlá a odolná ložiska. Oproti značkové konkurenci se neztratí ani nevyniknou, prostě dobrá značková kvalita. Jsou namazaná vazelínou a uzavřená (nepočítá se tedy s čištěním a domazáváním, po opotřebení se výmění za nová). Brusle mají nýtovaný hliníkový rám a zavazování na klasické tkaničky se zajišťovacím očkem, které zabraňuje povolování tkaniček, ale lehce komplikuje rozvazování - tkanička i po rozvázání zůstává v nártu stažená a hůře se prsty povoluje.

Kolečkové brusle Rollerblade Macroblade 84Kolečkové brusle Rollerblade Macroblade 84 W

Kolečka: Rollerblade 84mm/84A

Ložiska: SG7

Rám: Alu Twinblade (4x84mm), velikost rámu (10,4" 220-285 Mondo velikost), (11,0" 290-315 Mondo velikost)

Určení: Začátečník, středně pokročilý, rekreační bruslení, kondiční bruslení


Inline brusle Rollerblade Macroblade 84 ABT a Rollerblade Macroblade 84 ABT W

I zde platí, že rozdíl oproti předchozímu modelu najdete jen v brzdě Rollerblade ABT.

kole4kov0 brusle Rollerblade Macroblade 84 ABTKolečkové brusle Rollerblade Macroblade 84 W ABT

Kolečka: Rollerblade 84mm/84A

Ložiska: SG7

Rám: Alu Twinblade (4x84mm), velikost rámu (10,4" 220-285 Mondo velikost), (11,0" 290-315 Mondo velikost)

Určení: Začátečník, středně pokročilý, rekreační bruslení, kondiční bruslení


Řada X-Fit s 90 mm kolečky

Chcete brusle Rollerblade s měkkou textilní botou na rychlejších 90 mm velkých kolech. Pak máte na výběr jeden model. Jak snadné.

Inline brusle Rollerblade Macroblade 90 a Rollerblade Macroblade 90 W

Tužší a pevnější rám oproti modelu Rollerblade Macroblade 84. Silnější lisovaný rám drží lépe stabilitu i ve vyšších rychlostech. Větší a tím i rychlejí kolečka Rollerblade o průměru 90mm a tvrdosti 84A jsou odolná, zároveň však stále dobře tlumí nerovnosti. Dobrý kompromis pro rychlejší, ale pořád ještě pohodlnou jízdu. Rychlá vazelínová ložiska Rollerblade SG9 zajistí svižné bruslení a to především po jejich zajetí. Stejně jako všechna ostatní Rollerblade ložiska s označením SG nejsou rozebíratelná (po opotřebení se rovnou mění) a jsou mazaná vazelínou. Ložiska Twincam ILQ 9 by byly lepší, ale i SG9 jsou velmi dobrá.

Rollerblade Macroblade 90 a Rollerblade Macroblade 90 W jsou vhodné pro středně pokročilé a pokročilé bruslaře, případně ambiciózní bruslaře s menšími zkušenostmi. Jsou vhodné na klasické rekreační i kondiční bruslení a zvládnou i delší trasy. Nároční sportovní bruslaři však zvolí sportovnější model s většími kolečky, pořád jsme v kategorii X-Fit, tedy u bruslí určených na běžnou jízdu na stezkách.

Díky maximálně nízkému těžišti, v poměru k dané velikosti koleček a pořád relativně krátkému rámu, jsou brusle stále dobře stabilní a ovladatelné, dokáží už však jet poměrně dost rychle. Nedoporučujeme je tedy úplným začátečníkům, či bruslařům, kteří nemají v malíku základy jako brždění, jistý sjezd z mírného kopce, skluz a udržení stability na jedné noze apod. a mají respekt z vyšších rychlostí. Na druhou stranu se stále ještě jedná o běžné rychlejší fitness brusle, nejsou tedy určeny vyloženě pro sportovní náročné bruslaře, ale zvládne je běžný bruslař, který ovládá základy a umí slušně bruslit.

Často je znát zbytečně přehnaný respekt, především z řad bruslařek, které by brusle v pohodě zvládly, neb mají základy v malíku, ale větších koleček se zbytečně bojí. Běžný bruslař, který brusle ovládá a má nad nimi kontrolu nemusí váhat.

Brusle se tak nebojíme doporučit i běžným bruslařům, kteří se chtějí svižně svézt, nechtějí se na bruslích nadřít nebo jezdí i delší trasy a zároveň nechtějí pořídit sportovní brusle, které už jsou technicky náročnější.

 Kolečkové brusle Rollerblade Macroblade 90Kolečkové brusle Rollerblade Macroblade 90 W

Kolečka: Rollerblade 90mm/84A

Ložiska: SG9

Rám: Lisovaný Alu twinblade 4x90, délka 11.0" 

Určení: Středně pokročilý, pokročilý, kondiční bruslení


Nejrychlější model z řady X-Fit s kolečky 3x110 mm

Inline brusle Rollerblade Macroblade 3 WD a Rollerblade Macroblade 110 3WD W

Nový model, který navazuje na vlnu tříkolečkových bruslí. Brusle Rollerblade Macroblade 110 3WD nahrazují zastaralejší model Rollerblade Macroblade 100 s osazením koleček 4x 100 mm. Výhoda je jasná, vyšší rychlost při zachování výborné ovladatelnosti a to i díky ložiskům SG9. Brusle jsou tedy již opravdu rychlé a jsou vhodné pro zkušené bruslaře, kteří jsou již vyježdění na bruslích s menšími kolečky a nestačí jim rychlostně jejich brusle. Na rozjetí koleček o rozměru 110 mm do patřičné rychlosti a otáček, při kterých oceníte výhodu jejich většího průměru, to chce přece jen již trochu síly a hlavně dobrou techniku. Na druhou stranu, díky osazení třemi kolečky, je brusle překvapivě snadno ovladatelná (i oproti předchozímu modelu 4x100mm) a zvládne ji tak i pokročilý fitness bruslař. Přechod není tak náročný jako na brusle s kolečky 4x 110mm nebo brusle závodní s nízkým kotníkem. Novinkou je také svrchní materiál, který je vyrobený z úpletového materiálu a dokáže tak lépe obepnout chodidlo.

Bota je textilní, vhodná na dynamické fitness bruslení, což se projeví u takto velkých koleček menší stranovou stabilitou (větší kolečka=vyšší těžiště=menší stranová stabilita=zpravidla tužší bota). Brusle jsou díky měkké botě a větším kolům více vratké než ostatní modely s tvrdší botou. Například Rollerblade Twister Edge 110 3WD. O to jsou však odvětranější a lehčí. Brusle jsou méně vhodné na agressivní silový styl jízdy.

Kolečkové brusle Rollerblade Macroblade 110 3WDKolečkové brusle Rollerblade macroblade 110 W 3WD

Kolečka: Rollerblade Supreme 110mm/85A

Ložiska: SG9

Rám: Alu twinblade 3WD (max 3x110mm), 11,4

Určení: Pokročilý bruslař, dlouhé trasy

Kole4kov0 brusle Rollerblade X-Fitnes


Modely SMU - nižší jakost pod logem Rollerblade

Vedle kvalitních originálních modelů z katalogu se můžete na pultech prodejen setkat i s bruslemi (nejen) značky Rollerblade s odlišnou kvalitou. Jedná se o tzv. model SMU, tedy modely, u kterých je často upravená kvalita tak, aby se daly prodávat za lákavější nížší ceny.

Nejčastěji je to doména sportovních řetězců, ale nejen jich. Modely SMU umožňují prodávat brusle Rollerblade za lákavě nízké ceny. Ceny jsou znatelně nižší než u modelů, které uvidíte v katalogu nebo na stránkách výrobce. Na první pohled se to může zdát jako výhodná koupě, ale pozor, cena není náhodná.

U takových bruslí je kvalita přímo uměrná nižší ceně. Často jsou hůře vybaveny nebo vyrobeny na základě již nepoužívané zastaralé kosntrukce, kterou výrobce u svých aktuálních originálních modelů již nepoužívá. Nevýhodou u takových modelů může být vedle nižší kvality i těžko odhadnutelná sleva, často totiž není určna doporučená cena pro český trh, prodejce tak může určit, že brusle mají hodnotu 5 000 Kč a nyní stojí 2 500 Kč. Zákazník vidí značkovou brusli s výraznou slevou, ale bohužel se nedozví, že brusle se za 5000 Kč prakticky neprodávala a model je dělaný speciálně pro danou prodejnu. Takový model bruslí je samozřejmě kvalitou oproti originálu upravený tak, aby se dal prodávat za nižší cenu.

Nechceme od nákupu takových bruslích zrazovat. Jen chceme, aby každý zákazník, který takové brusle zakoupí věděl, že existuje kvalita katalogová, u které najdete všechny dostupné technologie dané značky a můžete tak očekávat maximální kvalitu a pak řada označená SMU, kde je kvalita jiná a brusle jsou z toho důvodu levnější. Je na každém, zda si dopřeje kvalitní katalogový model nebo levnější alternativu, musí vždy počítat s tím, že kvalita je ceně přímo úměrná. Zda se jedná o originální katalogový model se pak dá vždy zjistit přímo na stránkách výrobce, kde bývá k nahlednutí aktuální katalog i výčet modelů. Z bežně prodávaných bruslí na trhu patří mezi modelu SMU modely brusle Rollerblade Sirio, Rollerblade Aero, Rollerblade Astro apod.

Rollerblade Aero SMURollerblade astro 84 Rollerblade Spark 84 Rollerblade Sirio

 

 

Nebyly vloženy žádné příspěvky.

Diskuse k článku
Podělte se o doplňující informace nebo se zeptejte na detaily a my vám odpovíme.
položit nový dotaz
Jméno
Email
Vzkaz
Slevy a akce e-mailem
Aktuální slevy a akce do vaší schránky (nebojte se, neposíláme maily každý den)
Uživatelský panel
Přihlašovací jméno
Heslo