< Zpět k výpisu

Jsou rámy Trinity evoluce?

Rám Trinity uvedl na trh německý výrobce Powerslide. Jedná se o technologii, která mění uchycení rámu z klasického dvoubodového uchycení na tříbodové. Zpočátku se novinka uchytila a rozšířila především mezi závodníky, zejména u maratonců. Nyní se technologie Trinity prosadila do všech druhů bruslí. Jaké jsou výhody nové technologie uchycení rámu? Výrobce jich uvádí hned několik a zní přesvědčivě a logicky. Nyní se však o rám a jeho smysl vedou zajímavé spory. Skutečně rám Trinity jezdcům tolik pomáhá?

O rámech Trinity jsme si jíž krátce zmínili v předchozím článku - Technologie uchycení rámu Trinity

Powerslide Swell Ultrawhite 

O čem se pochybuje?

Podle kritiků je změna pouze kosmetická a nemá zvláštní dopad. Rám Trinity je oproti ostatním rámům připevněn k botě brusle na třech místech – pod palcem, pod malíčkem a pod patou. Podle výrobce jde o ideální rozložení váhy těžiště. S tím kritici souhlasí, pozastavují se však nad jinou věcí: Pokud je skelet boty dostatečně pevný, pak její chodidlo stejně zůstane zatíženo rovnoměrně po celé ploše. Pro rychlost bruslení je naopak lepší směřovat celou váhu rovnou na osu boty s rámem a kolečky a nerozkládat ji do stran.

 

Jak to tedy s výhodami je?

Prvotním cílem rámu Trinity není zvyšovat rychlost, ale stabilitu. Dosahuje toho dvěma věcmi – především snížením těžiště o 1 cm, ve druhé řadě již výše uvedeným rozložením váhy pomocí tří úchytů (palec, malíček, pata).

Rám Trinity

Snížení těžiště o 10 mm je samozřejmě výrazně znát. Po stránce stability je to podobné, jako kdybyste vyměnili 110 mm kolečka za 100 mm. Technologie Trinity tak výrazně pomůže s bruslením na velkých kolečkách (110 nebo 125 mm) i těm, kteří by si na ně jinak netroufli nebo těm, kteří s nimi začínají. Každý, kdo někdy stál na bruslích s většími kolečky potvrdí, jak výrazný vliv na boční stabilitu, vratkost a ovladatelnost má zvýšení těžiště o 10 mm, i z vlastní zkušenosti můžeme říct, že od určité velikosti koleček zcela zásadní. Je to logické, styčná plocha je dána šířkou koleček, ta se s většími kolečky díky jejich standardizované šířce příliš nemění. Mění se však výška vašeho chodidla vůči povrchu a samozřejmě čím stojíte na relativně tenké styčné ploše (kolečkách) výše, tím náročnější je udržet vaším chodidlem a kotníky celkovou rovnováhu. Výrobci tento problém často řeší výraznějším vyztužením boty, i tak je obecně výhodné mít těžiště co nejníže v poměru k maximální velikosti koleček, kterou potřebujete pro dosažení vyšších rychlostí.

Závodní in-line brusle Powerslide Trinity Kolečkové brusle Powerslide Tau  Shell Powerslide Trinity

Co se týče rozložení síly, jsou námitky kritiků částečně oprávněné – pokud je skelet boty skutečně pevný a bota vám absolutně sedne (důležitá věta, platí pro špičkové a kvalitní pevné boty), není rozdíl nijak zvláštní. Jenomže žádná noha nemá přesně číslo boty, noha v botě často maličko plave – sice o milimetry, ale o ty tu jde.

Palec je totiž pro stabilitu velmi důležitý. Když chce herec hrát ve filmu nebo na divadle opilého, zvedne si v botě palce a chodí „bez nich“, tedy aniž by se jimi dotýkal země. Nutí ho to pak rozkročit se trochu do široka, váha těla zamíří do stran a jeho chůze získá na klátivosti. Úchyt přímo pod palcem a podobně i pod malíčkem je proto milá výpomoc vaší stabilitě. Rozložení váhy do tří bodů nejen zlepšuje stabilitu, ale také snižuje vibrace, které vám za jízdy přicházejí do nohou.

Obě dvě změny výrazně odlehčují vašim kotníkům. Umožní vám snadněji zrychlit a s větší jistotou a silou brzdit i zatáčet. Právě proto u větších koleček rám trinity rozhodně doporučujeme. okamžitě poznáte rozdíl v nižším těžišti, akčnějším zrychlení, citlivější zatáčivosti apod.

Na rám Trinity přešel i Sam Crofts:

Nejlepší je ale vyzkoušet si rám Trinity a rozhodnout se sám. Zajděte do jedné z našich prodejen kolečkových bruslí v Praze a vyzkoušejte si sami, jaký rozdíl rám Trinity přináší a zda vám vyhovuje.

Těšíme se na vás!

 inline brusle Powerslide Praha

 

 

 

 

 

Nebyly vloženy žádné příspěvky.

Diskuse k článku
Podělte se o doplňující informace nebo se zeptejte na detaily a my vám odpovíme.
položit nový dotaz
Jméno
Email
Vzkaz
Slevy a akce e-mailem
Aktuální slevy a akce do vaší schránky (nebojte se, neposíláme maily každý den)
Uživatelský panel
Přihlašovací jméno
Heslo